top of page
  • gabinet kosmetyczno- fizjoterapeutyczny Mierzyn

Sezon na grzyby?


Ostatnio niestety coraz częściej trafiają do nas osoby ze źle zdiagnozowanymi zakażeniami grzybiczymi.


Czego unikać przy zmienionej płytce i jakie są objawy grzybicy paznokci?


Częste pamiątki z wakacji, to nie tylko brodawki wirusowe, o których pisaliśmy tutaj, ale równie często zakażenia grzybicze.


Najczęściej mamy do czynienia z grzybicą paznokci oraz grzybicą międzypalcową stóp. Grzybicy nigdy nie diagnozujemy "na oko". Nigdy nie robimy też tego samodzielnie na podstawie ulotek reklamowych i wiadomości z Internetu. W przypadku zakażenia płytki grzybica często mylona jest z innymi zmianami, chociażby łuszczycą czy hiperkeratozą, które w żadnym wypadku nie są zakaźne.


Jak rozpoznać i jak leczyć grzybicę paznokci w Szczecinie?


Nie daj się szprycować antybiotykami, czy preparatami przeciwgrzybiczymi jeśli nie masz pewności, że jest to odpowiednie leczenie Twojego problemu. Organizm może się uodpornić na stosowany lek, a dodatkowo preparaty w lakieru mogą wysuszać paznokieć.


W jaki sposób upewnić się, że mamy do czynienia z grzybicą?


Do tego niezbędne jest badanie laboratoryjne na obecność strzępek grzybni tzw. badanie mykologiczne. Przed badaniem w okolicy płytki nie używamy żadnych kosmetyków. Do badania podolog lub laborant pobiera materiał poprzez zeskrobanie fragmentów tkanki. Po ok. 3 tygodniach otrzymujemy informację o wystąpieniu zakażenia oraz jeśli takowe występuje - z jakim grzybem walczymy. Dzięki temu lekarz w razie potrzeby może dobrać odpowiedni antybiotyk.


Warto jednak pamiętać, że paznokieć jest martwą tkanką, więc preparaty doustne docierają do miejsca zakażenia w niewielkim stopniu, a preparaty zewnętrzne, aby mogły efektywnie zadziałać wymagają wcześniejszego oczyszczenia płytki u podologa.

Nie czekaj na pogłębienie stanu i umów się na wizytę do naszej podolog w Mierzynie (koło Szczecina) ul. Śliczna 4.


tel. 693942270


14 wyświetleń
bottom of page